81 il başkanı ile görüşen Özgür Özel: Dün taahhüt ettiğimiz ne varsa yapacağız

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda bin 367 kurultay delegesinin 812 ‘sinin oyunu alarak CHP’nin yeni Genel Başkanı seçilen Özgür Özel oldu, sabah saatlerinde 81 il başkanı ile kahvaltıda bir araya geldi. Özel, kahvaltının ardından kameralar karşısına geçerek bugün yapılacak Parti Merkezi seçimi hakkında açıklamalarda bulundu. Özel, Kurultay tamamlandıktan sonra Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında devir teslim yapılacağını da dile getirdi.

“Dün çok beklenmedik bir şey oldu, sadece 2 oyla seçim 2. turda kaldı. İlerleyen saatlerde toplantı yapmak yerine kahvaltıda bir araya geldik” diyen Özel, bugün yapılacak Parti Merkezi seçimi için şöyle konuştu:

“Cumhuriyet’in 2. yüzyılının ilk genel başkanı olarak ve il başkanları olarak bir eksiklik, bir tartışma değil; bir zenginlik olduğunu hep birlikte teyit ediyoruz.

CHP’ye yakışır bir PM listesi yapacağız. Bölgesel dağılıma, cinsiyet ve gençlik kotasına uygun bir liste hazırlayacağız. 81 il başkanımızın sahiplendiği bir anahtar listeyi sunacağız. Tüzük değişikliği, ön seçimle ilgili taahhütlerimiz noktasında bugün bir kez daha teyitleştik. Ancak bu anahtar listenin kamuoyu tarafından blok liste gibi anlaşılmamasını tercih ederiz.”

‘DEVİR TESLİM OLACAK’

Kurultay sonrası hakkında da konuşan Özel, “Kılıçdaroğlu’nun deneyimlerinden yararlanmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Dün taahhüt ettiğimiz ne varsa yapacağız; tüzük değişikliği, ön seçimle ilgili taahhütlerimiz, il ve ilçelerimizin yalnız bırakılmaması noktasında bugün bir kez daha teyitleştik. Bundan sonraki süreçte CHP örgütüne güç veren ve örgütünden güç alan il yönetim anlayışıyla yol yürümeye devam edeceğiz. Biraz önce içerideki alkışlar, şahsıma değildi, birbirimize değildi. İçerideki alkışlar bu zamana kadar il başkanlarımıza genel başkanlık yapan, partimizin 7. genel başkanı, adalet yürüyüşümüzün önderi Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu hep birlikte alkışladık. Bundan sonra da onun deneyiminden istifa edeceğiz.

Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili de konuşan Özel, “Kongreye şu ana kadar herhangi bir itiraz yok. Ama Parti Meclisi’nden sonra 48 saat itiraz süresi oluyor. Sonra genel başkanımızla görüşeceğiz, elbette devir teslim olacak. Türkiye’yi yönetmeye layık gördüğümüz sayın Kılıçdaroğlu’nun deneyimlerinden yararlanmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x