Esenyurt’ta fabrika bacaları zehir saçıyor: ‘Kimyasal savata gibiyiz’

İstanbul Esenyurt Kıraç’ta faaliyet gösteren 3 tekstil fabrikasının bacasından özellikle akşam saatlerinde yoğun dumanlar yükseliyor. Dumanın çok kötü koktuğunu, gözlerini ve boğazlarını yaktığını söyleyen mahalleli duruma tepki gösterdi. Rıdvan Zakiroğlu, “Kendimizi kimya savaşındaymışız gibi hissediyorum. Halka gaz maskesi dağıtsınlar rahatça nefes alabilelim” derken 30 yıldır fabrikalarla komşu olduğunu söyleyen Meryem Aydın ise “Ben astım hastası oldum. Duman zehirledi bizi” sözleriyle tepki gösterdi.

Aileler duman nedeniyle fabrikaların yanındaki çocuk parkını kullanamadıklarını dile getirirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onayları olduğunu söyleyen fabrika yetkilileri, şikayetler üzerine daha önce de ölçümler yapıldığını belirtti.

YOĞUN DUMAN SALINIYOR: ‘KÖTÜ KOKUYOR, BOĞAZIMIZI YAKIYOR’

DHA’da yer alan habere göre, Esenyurt Kıraç’ta bulunan 3 tekstil fabrikasının iddiaya göre, özellikle akşam saatlerinde çevreye saldığı yoğun dumanlar mahallelinin tepkisine neden oldu. Sağlıklarından endişe eden vatandaşlar havaya salınan yoğun dumanın çok kötü koktuğunu, gözlerini, boğazlarını yaktığını ve göz gözü görmediğini ifade etti. Fabrikanın yanındaki çocuk parkı ise dikkat çekti. Aileler çocuklarıyla birlikte parkta rahatça vakit geçiremediklerini belirtti.

‘YETKİLİLER GELDİĞİNDE FİLTRELERİ TAKIYORLAR’ İDDİASI

Birçok yere başvurduklarını ancak bir çözüm bulunamadığını söyleyen Esenyurt Osmangazi Mahallesi Muhtarı Mustafa Aslan, “Ben yetkililer denetim için geldiklerinde filtreyi taktıklarını, gittiklerinde ise çıkarttıklarını düşünüyorum. Dumanın halk sağlığına zarar vermediğini söylüyorlar. Vatandaşın dumandan gözleri yaşarıyor, nasıl zarar vermez. Bu dumana nasıl temiz deniliyor anlamış değilim. Mahallenin üstünü acı bir duman sarıyor” dedi.

‘ZEHİR EVLERİMİZİN İÇİNE GİRİYOR’

Mahalleli Serengül Şener, “Resmen zehir soluyoruz. Evlerimizin pencerelerini açamıyoruz. Bu yaz evlerimizde sıcaktan boğulduk. Bu parkı biraz nefes alalım diye yapmışlar ama geldiğimiz gibi eve koşa koşa geri dönüyoruz. Dumandan boğazımız yanıyor. Ben KOAH hastasıyım, nefes alamıyorum. Yeter artık buna bir çare bulsunlar. Çoluk çocuk zehirleniyor. Dumanın aşırı derecede kötü kokusu var. Zehir evlerimizin içine giriyor” diye konuştu.

’30 YILDIR FABRİKALARLA KOMŞUYUM, ASTIM HASTASI OLDUM’

Astım hastası olduğunu ve 30 yıldır fabrikalarla komşu olduğu söyleyen Meryem Aydın, “Nefesim açılsın diye dışarıya çıkıp yürüyüş yapmak istiyorum ama yapamıyorum. Dumandan dolayı hemen tıkanıyorum. Ben dumandan dolayı astım hastası oldum. Sesimin halini duyuyorsunuz, biraz daha konuşursam sesim tamamen kesiliyor. Duman zehirledi bizi. 30 senedir bu duman problemi var” dedi.

Çocuklarıyla parkta vakit geçiremediğini belirten Elif Tunalı ise, “Kokudan ne yatabiliyoruz, ne de kalkıp oturabiliyoruz. Parka gelip oturup çocuklarımla vakit geçiremiyorum. Zaten göz gözü görmüyor. Hep kokudan hem de görüntüden çok rahatsız oluyoruz. En azından evimizin penceresini açıp dışarı bakabilelim istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KENDİMİ KİMYA SAVAŞINDAYMIŞIZ GİBİ HİSSEDİYORUM’

Mahalleli Rıdvan Zakiroğlu, “Bence mesai saati bittikten sonra özellikle akşam saatlerinde bu dumanı havaya salıyorlar. Kendimi kimya savaşındaymışız gibi hissediyorum. Halka gaz maskesi dağıtsınlar rahatça o şekilde nefes alabilelim. Bu zehir gözlerimizi yakarken nefes aldıkça da ciğerlerimize doluyor ve gırtlağımızdan aşağısını yakıyor” dedi.

İDDİALARI REDDETTİLER

Her iki tekstil fabrikasının yetkilileri de dumanın kendilerinden değil diğer fabrikalardan salındığını söyleyerek iddiaları kabul etmedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onayları olduğunu söyleyen fabrika yetkilileri, şikayetler üzerine daha önce de ölçümler yapıldığını belirtti. Ayrıca vatandaşların iddia ettiği gibi denetim yapıldığında filtrelerin takılıp daha sonra çıkarılmasının teknik olarak mümkün olmadığı ifade edildi. Bir diğer tekstil fabrikası ise iddialara cevap vermedi.

‘BİRKAÇ DEFA İŞLETME SÜREÇLERİ DURDURULDU’

Öte yandan Esenyurt Belediyesi konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, fabrikalarda su buharı ağırlıklı emisyon çıkışlarının olduğu belirtildi. Ayrıca, “Ölçüm şartları sağlanmadığında bacaya bağlı hattın durdurulacağı yazılı veya sözlü olarak işletmelere iletilmişti. Bu kapsamda daha önce birkaç defa işletme süreçlerinin durdurulması sağlanmıştır” denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x