Kemal Yılmaz hakemliği neden bıraktı? Fenerbahçe-Hatayspor maçı sonrası kararını açıkladı

Fenerbahçe-Hatayspor karşılaşmasında yardımcı hakem görevinde bulunan Kemal Yılmaz, söz konusu maçtan sonra kendisine görev verilmemesi sonrası kariyerine son verdiğini açıkladı.

Fenerbahçe ve Hatayspor arasında oynanan maçta, pozisyonunda orta hakemi uyararak penaltı kararı vermesini sağladığını ve futbol otoriteleri tarafından verdiği kararın doğru olduğunun açıklandığını söyleyen Yılmaz, “Maç sonrasında gözlemciler tarafından verilen ve MHK’ye bildirilen ‘notlar’ da pozisyonun sağlıklı olarak değerlendirildiğini ve karara yansıtıldığını gösterir nitelikte ve yüksektir” ifadelerini kullandı.

Ancak buna raümen, Süper Lig’de bu hafta yapılacak maçlarda kendisine görev verilmemesinin adil bir karar olmadığını söyleyen Yılmaz, “Yapılan uygulamayı, sadece tarafıma karşı yapılan bir haksızlık ve hakem atama kriterlerine karşı tutarsızlık ve ayrılık olarak değil; tüm hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerini engelleyici veya zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.” dedi.

İşte Kemal Yılmaz’ın hakemlik kariyerine nokta koyduğu açıklaması:

“Değerli Futbol Kamuoyunun Bilgisine

27 yıldır büyük bir sorumluluk, tutku ve onurla “yeşil sahalarda” yardımcı hakem olarak görev yapmaktayım…

Görev yaptığım son futbol müsabakası sırası ve sonrasında yaşanan gelişmelere istinaden, gördüğüm lüzum üzerine Futbol Kamuoyunun bilgisine bir açıklama yapma ihtiyacı duymaktayım.

Yakından bilindiği gibi, Fenerbahçe AŞ – Atakaş Hatayspor maçında, tarafımıza verilen talimatlar doğrultusunda davranarak, kendisini göremediği bir pozisyonda orta hakeme bir penaltı yardımında/yönlendirmede bulundum ve orta hakem de bunu olumlu şekilde değerlendirerek penaltı kararı verdi.

Penaltı kararı sonrasında yaşananlarla ve yol açtığı yorum ve değerlendirmeler futbol kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Mutlulukla belirtmeliyim ki, futbol kamuoyu sahada vermiş olduğumuz kararın doğruluğunu destekler niteliktedir.

Maç sonrasında, gözlemciler tarafından verilen ve MHK’ye bildirilen “notlar” da pozisyonun sağlıklı olarak değerlendirildiğini ve karara yansıtıldığını gösterir nitelikte ve yüksektir.

Kemal Yılmaz

Bu gelişmeler ışığında ve olağan teamüllere uygun şekilde, bu hafta yapılacak olan maçlarda görev beklentisi içinde olmam son derece doğalken; ne yazık ki bu gerçekleşmemiştir.

Elbette, hakem atamalarını yapmak Merkez Hakem Kurullarının takdirindedir. Ancak, bu tasarrufun tartışmalara yol açan ve doğru karar verildiği genel kabul gören bir maçın hemen ertesinde olması; bende, pozisyonun Merkez Hakem Kurulu tarafından “yanlış” olarak değerlendirildiği izlenimi doğurmuştur. Bu davranış şekli tüm hakem camiası tarafından bilinen bir gerçektir.

Yapılan uygulamayı, sadece tarafıma karşı yapılan bir haksızlık ve hakem atama kriterlerine karşı tutarsızlık ve ayrımcılık olarak değil; tüm hakemlerin sahada yönetmelikler dahilinde özgür, tarafsız ve adil karar verme süreçlerinin engelleyici veya zorlaştırıcı bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum.

Belirttiğim gerekçelerle 27 yıldır çok büyük sevgi, çaba ve tutku ile sürdürdüğüm aktif hakemlik kariyerimi bugün itibariyle sonlandırıyorum.

Lüzumu halinde daha detaylı açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacağım açıktır.

Gelecek günlerde yolumun tekrar kesişmesi ümidiyle; bugüne kadar etkileşim içinde olduğum futbol kamuoyunun tüm paydaşlarına bana kattıkları değerler, yaşattıkları güzel duygular ve verdikleri büyük onur için teşekkür ediyor ve özellikle büyük baskı altında görev yapmakta olan tüm hakem kardeşlerime başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

Kemal Yılmaz

Süper Lig Yardımcı Hakemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x