Yıllarca Telefonlarını Dinlemişler! Tarihi Suistimalde Prens Harry Yüklü Bir Tazminat Alacak

Prens Harry’nin 2019 yılında açtığı telefon dinleme ve özel hayatın gizliliğinin ihlali davasında şoke eden gelişmeler meydana geldi. Prens Harry’nin telefonlarının yıllarca dinlendiğine hüküm verilince, dava açılan gazeteler yüklü bir tazminat ödemeye mahkum bırakıldı. Detaylar ?

Kaynak: https://news.sky.com/video/prince-har…

Prens Harry, 2019 yılında telefonlarının dinlendiği ve özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle dava açmıştı.

Bir medya grubu için çalışan muhabirlerin telefonunu hack’leyerek yıllarca konuşmalarını dinlediğini ileri sürmüştü. 

Prens, 4 Ekim 2019’da telefon mesajlarını ‘hackledikleri’ iddiasıyla The Sun, Daily Mirror ve News of the World’ü dava etmişti.

Sussex Dükü’nün 2019 yılında açtığı dava nihayetinde sonuçlandı: Prens açtığı davayı kazandı.

Telefon dinleme ve özel hayatın gizliliğinin ihlali davasını kazanan Prens Harry, yüklü bir tazminat alacak.

Yüksek Mahkeme’de görülen davada, Prens Harry Daily Mirror, Sunday Mirror ve Sunday People gazetelerinin çatı kuruluşu olan Mirror Group Newspapers’a (MGN) karşı baş tanık olarak mahkemede ifade verdi.

Böylece son 130 yıl içinde mahkemede ‘tanık’ sıfatıyla hakim karşısına çıkan ilk üst düzey İngiliz Kraliyet üyesi de olmuştu.

Karar duruşmasında 33 haberden 15’inin yapılmasında ‘yasa dışı eylemler’e başvurulduğuna karar veren hakim, Prens harry’nin yüklü bir tazminat almasına hükmetti.

1996 yılından beri 15 yılldır sürekli MNG tarafından hedef alındığını söyleyen Prens Harry’nin bu süreçte telefonlarının dinlediği ve haberlerin kaynağı da belli olmuş oldu.

MNG şirketinin ‘telefon hackleme’ iddiasıyla açılan davada Prens Harry’e 140 bin 600 sterlin tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

5,1 milyon TL’ye tekabül ediyor.

MNG ise “Tarihi bir suistimalin gerçekleştiği yerde, içtenlikle özür dileriz, tüm sorumluluğu alır ve gerekli tazminatı öderiz” şeklinde açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir