Avrupa, AP seçimi için sandık başında: Fico oyunu hastanede kullandı

Slovakya’da 15 Mayıs’ta uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Başbakan Robert Fico, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimi için oyunu tedavi gördüğü hastanede kullanarak, savaşı değil barış girişimlerini destekleyen milletvekillerine oy verilmesi gerektiğini söyledi.

AA’nın aktardığına göre, Başbakan Fico, sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı paylaşımda, AP için oyunu hastanede kullandığını ifade etti. Fico, “Oyumu hastanede kullandım. Çünkü bu seçim de önemli. Barış girişimlerini destekleyen Avrupa Parlamentosu üyelerini seçmek gerekiyor, savaşın sürmesini isteyenleri değil” görüşünü paylaştı.

‘GERİLİM KESİNLİKLE TIRMANACAK’

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya verdikleri silahların Rus topraklarında kullanılmasına izin verilmesine de değinen Fico, “Bu, Batı demokrasilerinin büyük çoğunluğunun barışı istemediği, Rusya ile gerilimin tırmandırılmasının bir göstergesi. Gerilim kesinlikle tırmanacak” diye konuştu. Fico, Slovakya’nın başbakanı olarak ülkesini böyle bir maceraya hiçbir şekilde sokmayacağını belirterek, küçük bir ülke olarak barışın savaşa oranla önceliğinin olduğunu vurgulamak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Slovakya’da yerel saatle 07.00’de başlayan oy kullanma işlemi 22.00’ye kadar sürecek. 22 parti ve bir ittifakın yarıştığı seçimde Avrupa Parlamentosu’nun 15 yeni üyesi belirlenecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x